ZAMEK Culture Centre

Nie widać. TAŃCZ – cykl warsztatów ruchowych


Od głowy wszystko – lub bardzo wiele – się zaczyna. W przypadku stwardnienia rozsianego to w niej dzieje się najwięcej. Ona potrafi nam ciążyć, boleć, kłopotać. Chciałoby się czasem o niej zapomnieć – odłożyć na bok, może powiedzieć „spadaj”. 

Bartek: Czy tak samo jak ja zapomniałeś/zapomniałaś już, jak to jest biec za uciekającym autobusem, ścigać się z kuzynem po łące albo po prostu tańczyć? 

Antek: Zapraszamy Cię do tańca. Nie, nie ma znaczenia, czy jesteś stary, czy młoda, czy jeździsz na wózku, czy poruszasz się o kulach albo całkiem samodzielnie. Chcemy z Tobą zatańczyć, mniej myśleć, więcej odczuwać. 

Bartek: „Nie widać” to nazwa wystawy, którą pokazywaliśmy przed paru laty w Zamku. Była o osobach chorujących na SM, o niewidoczności tego doświadczenia. Teraz chcemy wspólnie „porozmawiać” o rzeczach ważnych i błahych. Nasze (nie)widoczne chorowanie będzie tylko punktem wyjścia do snucia cielesnych opowieści. Do bycia razem, ze sobą. 

Spotkania poprowadzi doświadczony tancerz i choreograf Antek Kurjata. Od samego początku program współtworzony jest z Bartkiem Lisem – osobą chorującą na SM.

Cykl składa się z pięciu ruchowo-tanecznych spotkań, każde trwa dwie godziny. Nie ma żadnych przeciwskazań, by w zajęciach uczestniczyły osoby z różnorakimi niepełnosprawnościami. I oczywiście, liczymy przede wszystkim na amatorów i amatorki! 

Ważne: grupa, która powstanie, będzie bardzo kameralna (maksymalnie 12-osobowa). Zarówno Antek, jak i Bartek są podwójnie zaszczepieni. Chcąc stworzyć bezpieczną przestrzeń dla wszystkich uczestników i uczestniczek, prosimy, byście również byli/były w pełni zaszczepieni/zaszczepione.

Opłata za cały cykl (ważne jest byście wzięli/wzięły udział we wszystkich spotkaniach) wynosi 25 złotych. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Prosimy o kontakt mejlowy na adres: b.lis@ckzamek.pl

Daty spotkań w 2021 roku: 

wtorki (30.11., 7.12., 14.12.), g. 18-20 

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu


pomysł: Bartek Lis, Antek Kurjata

prowadzenie: Antek Kurjata


ANTEK KURJATA – aktor, tancerz, asystent osób z niepełnosprawnością. Absolwent MA Acting na Manchester Metropolitan University i Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu oraz Diploma in Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Uczestnik wielu warsztatów teatralnych i tanecznych. Brał udział w licznych spektaklach, zarówno w Polsce, jak i za granicą m.in. „Requiemaszyna” Marty Górnickiej, założycielki i reżyserki Chóru Kobiet, „delayScape” Moniki Smekot, „Natura Morte” Rosyjskiej Grupy Derevo, „Blisko” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak. Pracował również z Moon Fool Company (Anglia) i Akhe (Rosja). Jest współzałożycielem polsko-szkockiego Teatru Gappad w Glasgow – grał we wszystkich jego produkcjach. Byłym członkiem zespołu artystycznego Jubilo zajmującego się projektami skierowanymi do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadził cykl warsztatów teatralno-ruchowych dla osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu „5 Zmysłów. Ekspresja”. W ramach 20. Biennale Sztuki dla Dziecka prowadził autorskie warsztaty teatralno-muzyczne „koloRaki” skierowane do młodzieży głuchej i niedosłyszącej. Prowadzi warsztaty ruchowe dla rodzin z dziećmi. Jest uczestnikiem cyklu laboratoriów tanecznych „Taniec i niepełnosprawność – przekraczanie granic” organizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council w latach 2019–2021.

BARTEK LIS – socjolog, animator kultury i kurator projektów społecznych w Centrum Kultury ZAMEK

_______

Czarno - biała fotografia przedstawia rozpryskującą się wodę. Przezroczyste krople dynamicznie rozchodzą się w różne strony. Uchwycone są w takim momencie, który sprawia wrażenie jakby tańczyły. Trochę w sposób nieuporządkowany, trochę zaplanowany przez fizykę, naturę?

Buy ticket TICKET