ZAMEK Culture Centre

Otwieramy ZAMEK na potrzeby osób, które do tej pory nie miały szansy włączyć się w życie kulturalne Wielkopolski.
Od 2018 roku średnio dwa razy w miesiącu zapraszamy do nas mieszkańców Domu Opieki Społecznej Ugory w Poznaniu i seniorów mieszkających w naszym mieście i okolicy. Starsi mieszkańcy uczestniczą w różnorodnych warsztatach (m.in. storytelling, rękodzielnictwo, sztuka współczesna, teatr), wykładach, zwiedzaniu czasowych wystaw i pokazach filmowych. Zapewniamy im transport oraz pomoc - niezbędne by wzięcie udziału w programie było możliwe. 

Seniorzy 65+, którzy ze względu na różnego rodzaju niepełnosprawności muszą korzystać z pomocy opiekunów/nieformalnych lub instytucjonalnych, stanowią jedną z najbardziej wykluczonych grup z życia społecznego. Jak można było przeczytać w reportażu Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej „Więźniowie czwartego piętra” opublikowanym w magazynie „Pismo” (nr 1, 2018), osoby te ze względu na szereg barier o charakterze architektonicznym, ekonomicznym i symbolicznym spychane są na margines społecznej uwagi.

Mamy nadzieję na stworzenie w ZAMKU przestrzeni spotkania międzygeneracyjnego także za sprawą wystawy, której otwarcie nastąpiło pod koniec 2018 roku. Namówiliśmy seniorów do podzielenia się z nami swoimi opowieściami, wspomnieniami z młodości, ciekawymi historiami o życiu w Poznaniu i Wielkopolsce. Z koncepcją wystawy "MAŁE HISTORIE" można zapoznać się poniżej:
Wystawa fotograficzno-dźwiękowa
Zapraszamy również do odsłuchania nagranych opowieści:


W 2019 roku będziemy kontynuować projekt „Zamek OTWARTY” poszerzając go stopniowo o kolejne grupy osób, które mają utrudniony dostęp do uczestnictwa w kulturze.

W 2020 roku w ramach projektu wprowadzono indywidualne wizyty:

Autor pomysłu: Bartek Lis | b.lis@ckzamek.pl | tel. 61 64 65 207

Partnerem merytorycznym projektu jest Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” oraz Tarnowskie Centrum Aktywności Senioralnej-Pałac Jankowice.

Projekt „Zamek Otwarty" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
_________________
Głównymi bohaterkami zdjęcia są trzy seniorki. Idą wzdłuż korytarza, trzymając się pod rękę. Każda z nich ma krótko obcięte włosy. Dwie z nich mają przewieszone torebki przez ramię. Są zwrócone do nas plecami.

Partners