ZAMEK Culture Centre

RE:WERS - herstoryczne mapowanie miasta.\Rozmowa z Magdą Szewciów

Zapraszamy na spotkanie z Magdą Szewciów – autorką projektu „RE:WERS – herstoryczne mapowanie miasta”.

13.02. | g. 18 | Foyer Teatru Animacji

prowadzenie: Anna Adamowicz

tłumaczenie na język migowy: Jacek Kowalski

Projekt „RE:WERS - herstoryczne mapowanie miasta” realizowany jest w Centrum Kultury ZAMEK od czerwca 2018 roku. Z jednej strony zakłada przywrócenie pamięci o kobietach zaangażowanych w działania konspiracyjne w latach 1939–1945. Kobietach takich jak: Sonia Górzna, Maria Ładecka czy Janina Pohl-Mizerska, które w równej mierze co mężczyźni kształtowały bieg lokalnej historii. Z drugiej  strony projekt ma zwrócić uwagę na doświadczenia kobiet i przybliżyć pojęcie herstorii rozumianej jako badanie historii z uwzględnieniem perspektywy kobiet.

Podczas spotkania porozmawiamy o przebiegu projektu, o jego założeniach i trudnościach związanych z odkrywaniem opowieści kobiet. Zaprezentujemy również „Mapę śladami konspiratorek”, mając nadzieję, że stanie się ona pretekstem do dalszych indywidualnych poszukiwań na temat herstorii miasta.

Magda Szewciów – animatorka, praktyczka dramy, moderatorka design thinking, trenerka antydyskryminacyjna oraz trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo. Współautorka Lubelskich Szlaków Herstorycznych. Pomysłodawczyni projektu „RE:WERS – herstoryczne mapowanie miasta” i stworzenia szlaku poznańskich konspiratorek.

Anna Adamowicz – absolwentka poznańskiej etnologii i intermediów, doktorantka w Instytucie Filozofii UAM. W swojej pracy badawczej i artystycznej zajmuje się kwestiami feministycznymi, migranckimi oraz kwestiami osób wykluczonych.


mapa

_____________

Szara mapa z wyznaczonymi na biało ulicami Poznania. Nazwy ulic zapisano czarną czcionką. Stary Rynek wyznaczają dwa czarne koziołki. W prawym górnym rogu umieszczono symbol migających rąk. Z kolei lewa strona została zarezerwowana dla pionowego napisu rewers.