DOTYKIEM ZOBACZ\wystawa
- TypProgramy Społeczne
- MiejsceSala Wystaw
- Godzina g. 16 - 18
-
Data od 5.03.2019
do 9.03.2019 - Cena 2
Czy sztukę da się odczytać inaczej niż za pomocą wzroku? Tak, wystarczy wyciągnąć ręce!
DOTYKIEM ZOBACZ to wystawa prac studenta PJATK i członka projektu Niewidzialni Niewidomi Michała Wielgosza oraz Martyny Nagraby (pseudonim artystyczny Martina Alicen). Na wystawę składają się również trzy prace autorstwa Jerzego Łuczaka, który wykonał prace wypukłe podczas projektu „Zmysły Kultury” realizowanego w ramach konkursu Centrum Warte Poznania. Wystawa daje okazję, aby wzbogacić się o nowe doświadczenia. Można ją odczytać zarówno wzrokiem, jak i dotykiem.
5–9.03. | Sala Wystaw
5–8.03. g. 16-20 | 9.03. g. 13-18
Ekipa Niewidzialni Niewidomi od trzech lat edukuje na tematy związane z osobami słabowidzącymi, ociemniałymi i niewidomymi. To niepowtarzalna okazja aby wzbogacić się o nowe doświadczenia oraz dowiedzieć się o innych sferach życia osób z niepełnosprawnością wzroku, w tym związanych z dostępnością kultury.
Zapraszamy osoby młode, starsze, słabowidzące, a przede wszystkim – ciekawe świata!
Wszystkie prace dostępne na wystawie można dotykać! Każda praca posiada opis alfabetem Braille’a. Prace wiszą na wysokości około 80 cm. W przestrzeni Sali Wystaw (znajdującej się na pierwszym piętrze CK Zamek) będzie obecna osoba wspierająca, która pomoże w przypadku jakichkolwiek trudności. W sali będą również dostępne krzesełka dla osób, które będą potrzebowały chwili odpoczynku.
Istnieje możliwość indywidualnego i grupowego umówienia się na poznawanie wystawy. Możliwa jest też asysta dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Zapraszamy do kontaktu z Eweliną Banaszek: mail e.banaszek@ckzamek.pl
Wystawę uzupełniają działania, poprzez które podejmiemy refleksję nad niepełnosprawnością wzroku. Wszystkie działania odbywają się w Sali Wystaw. Wejście na wydarzenie możliwe po zakupie biletu na wystawę (2 zł) w kasie na parterze CK Zamek.
Harmonogram:
5.03 | g. 16-17
Swobodna rozmowa z Michałem Wielgoszem - artystą, współautorem wystawy DOTYKIEM ZOBACZ. Michał opowie o procesie tworzenia prac, odpowiadających na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku.
5.03 | g. 17-18
Warsztat: Jak wygląda życie osób z niepełnosprawnością wzroku oraz jak możemy im pomóc?
prowadzenie: Kamila Stachowiak
Założycielka i od trzech lat liderka projektu społecznego Niewidzialni Niewidomi, uznanego w 2017 za najlepszy projekt w Polsce w kategorii społeczeństwo obywatelskie. W ramach projektu przeprowadziła warsztaty na temat życia osób z dysfunkcją wzroku dla ponad pół tysiąca uczniów. Choć jest jeszcze licealistką, maturzystką została laureatką konkursu 25 under 25 według Forbes oraz McKinsey&Company w kategorii: wspieranie różnorodności.
6.03 | g. 16-20
Badanie wzroku.
Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na komputerowe badanie wzroku za pomocą autorefraktometru. Dostępna będzie również myjka ultradźwiękowa, dzięki której zadbacie o wygląd waszych okularów.
prowadzenie: Zespół Szkół Mechanicznych im. Ken w Poznaniu, Profil Technik Optyk
Adrianna Jastrzębska, Natalia Szczepaniak, Jarosław Bochenek
6.03 | g. 17-18
Wykład: Jak dbać o wzrok w naszym codziennym życiu.
prowadzenie: Justyna Nater
Optometrysta i optyk okularowy. Od 2016 roku w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki, współautorka Kodeksu Etyki Optometrysty, a także przewodnicząca Grupy Redakcyjnej PTOO. Od ponad czterech lat prowadzi bloga “Dbaj o Wzrok”. Jako bloger została wyróżniona w rankingu Jasona Hunta - Najbardziej wpływowych blogerów 2018 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi w hurtownio-szlifierni soczewek okularowych, w szpitalu na oddziale okulistycznym oraz poradni jaskrowej. Organizuje Eye Care Conference – pierwszą w Polsce konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów - wszystkich osób, zainteresowanych tematyką wzroku oraz komfortowego i zdrowego widzenia.
7.03 | g. 18-19
Wykład: Jak 200 lat temu uczyli się niewidomi?
prowadzenie: Marek Jakubowski
Prowadzący Studio Tyflografiki i Grafiki komputerowej “TYFLOGRAF”. Tyflopedagog z 30-letnim doświadczeniem, pracuje w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (koło Poznania). Zajmuje się nowoczesnymi technologiami pozwalającymi przybliżyć osobom niewidomym i słabowidzącym otaczającą ich rzeczywistość. Jest współautorem i autorem różnorodnych, stosowanych aktualnie w kraju i Europie technologii wykonywania tyflografik oraz map i planów wypukłych. Został wielokrotnie nagrodzony za swoje zasługi, m.in jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.
9.03 | g. 15.30-17.30
Warsztat: Alfabet Lorma oraz Sposoby Komunikacji z Osobami Głuchoniewidomymi.
prowadzenie: Agnieszka Misiewicz i Jacek Kowalski
Agnieszka Misiewicz - wykładowczyni i tłumaczka języka migowego, wolontariuszka Wielkopolskiej Jednostki TPG, pracuje w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Jacek Kowalski - pełnomocnik i koordynator wolontariatu Wielkopolskiej Jednostki TPG, tłumacz-przewodnik Osób Głuchoniewidomych, tłumacz i wykładowca języka migowego.
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym działa w 13 województwach, specjalizuje się we wspieraniu osób z jednoczesnym poważnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.
Wystawa DOTYKIEM ZOBACZ zrealizowana przez osoby zaangażowane w projekt "Niewidzialni Niewidomi" przy wsparciu Polskiego Związku Niewidomych, Wielkopolskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.