RE:WERS - spacer śladami konspiratorek
- TypEdukacja
- MiejsceHol Wielki
- Godzina g. 18
- Data 28.11.2018
Jak funkcjonowała poznańska konspiracja w trakcie drugiej wojny światowej? Jaki udział w niej miały kobiety? Jak wyglądała ich okupacyjna codzienność w Poznaniu? Czym zajmowały się konspiratorki i jako role pełniły w podziemnych organizacjach?
Zapraszamy na spacer ulicami Poznania w poszukiwaniu miejsc związanych z kobietami zaangażowanymi w działania konspiracyjne w trakcie okupacji miasta w latach 1939-45. To opowieść o mieście i wojnie, codziennej walce o przetrwanie i niestety o śmierci, ale także o wsparciu, miłości, przyjaźni, nadziei i odwadze.
Przeniesiemy się z Polski do Kraju Warty stopniowo poznając okupacyjną rzeczywistość i losy wybranych kobiet uwikłanych w wojenny dramat. Spotkamy harcerki uczestniczące w tajnym nauczaniu, agentki wywiadu, łączniczki, mało pamiętane współpracowniczki powojennych bohaterów a także niedoceniane informatorki. Poznamy ich przedwojenne, wojenne a czasem i powojenne dokonania, budując wspólnie w naszej pamięci nową mapę miasta.
Spacer poprowadzi Magda Szewciów, autorka projektu "RE:WERS - herstoryczne mapowanie miasta".
Zbiórka: Hol Wielki (przy kasach CK ZAMEK)
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagane jest odebranie bezpłatnej wejściówki w kasie CK Zamek. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki będą dostępne w kasie od 20 listopada.
Projekt „Re:wers – herstoryczne mapowanie miasta” jest realizowany dzięki wsparciu Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Miasta Poznania, przy udziale Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom – Marty Mazurek.